Ankara Halı Yıkama

Ankara Halı Yıkama

HALI – KİLİM – KOLTUK – PERDE – YORGAN – BATTANİYE YIKAMA

Eski tarihlerde göçebe hayatı yaşayan Türkler, zeminlere, oturdukları yerlere öncelikle soğuktan korunmak ve sonrasında oturdukları yerlerde aksesuar olması için çeşitli hayvan postlarını kullanırlardı. Bu gelenek zaman içerisinde hayvan postlarından örnek alınarak, koyun – keçi gibi hayvanların yünlerinden iplikler üretilmeye başlanmış ve bu yünler zamanla tamamen doğal otlardan temin edilen kök boyaları ile yünlerin kaynatılması sonucu, her kök boyası için ayrı ayrı renklerden oluşan yün iplikler meydana getirilmiş ve bu kök boyalarından renkli oluşturulan yün iplikler, kilim ve halı dokuma tezgahlarında yüzlerce motiflerin bir renk uyumu içinde işlendiği el sanatları şekline dönüşmüştür. 

Türklerin en eski dokuma tekniği ile oluşturdukları halı sanatı ile ilgili ilk bulgulara, İÖ. 5 nci yüzyılda Altay dağlarındaki Pazırık Höyüğü’nde rastlanılmıştır.

Bu halı ve kilimler zamanla ticari bir yapıya dönüşerek gelir kapısı haline gelmiştir.  El dokuması olarak ince ince işlenen halı ve kilimlerin yaklaşık 6 m2lik bir tanesinin dokuması en az bir yıl sürebiliyorken, zamanla teknolojinin gelişmesiyle halı dokuma fabrikalarında son derece modern yöntemlerle halı dokuma işlemleri yapılabilmekte ve bir günde yüzlerce halı makinalardan el değmeden üretilebilmektedir. Ancak fabrikalarda üretilen halılarının en büyük dezavantajı, renklerinin doğal yollardan değil, kimyasal boyalar ile dokunuyor olması ve iplik sıklığının el dokuma halısına göre daha zayıf olmasıdır. 

Eski tarihlerde el dokuma halılarının veya kilimlerinin kirlenmesi sonucu halı ve kilim yıkama işlemi tamamen o zamanların ilkel koşulları ile kimyasal malzeme kullanmadan dere kenarlarında bol su ile yıkanır ve halı – kilim dövme tahtaları ile kirleri temizlenmeye çalışılırdı. Ancak günümüze gelindiğinde ev hanımlarımızın iş hayatında aktif rol oynamaları nedeniyle zamanlarının fazla olmayışı ve bununla beraber halı veya kilim yıkama alanlarının özellikle apartman hayatı gibi toplu yerlerde yaşantılarını sürdürenler için yeterince büyük yıkama alanlarının olmaması gibi nedenlerle bu işleri yapabilecek profesyonel firmaların ortaya çıkmalarını sağlamıştır. 

Şimdiki halı veya kilim yıkama firmaları da kendi içlerinde kurumsal olan veya olmayan diye kendi içlerinde ayrılmaktadır. Kurumsal olmayan firmalar tamamen ilkel metotlarla halı veya kilim yıkayıp, son derece ucuz ve kalitesiz kimyasal malzeme kullanarak, sonunda ipe veya beton bir duvar veya zemin üzerinde kurutma işlemleri yaparken, işlem gören halı veya kilimlerin gerek dokumasına gerekse renklerine zarar verebilmektedirler. Profesyonel ve kurumsal halı kilim yıkama firmaları ise; yetişmiş profesyonel elemanlarının bilgi birikim ve tecrübeleri, kullandıkları kaliteli deterjanlar ve modern makinalar ile halı ve kilimlere zarar vermeden anti bakteriyel halı ve kilim yıkama ve kurutma işlemlerini yapmaktadırlar.  

Halı ve kilim yıkama ve kurutma dışında, evlerimizde, iş yerlerimizde, ofislerdeki koltuklarımız için yıkama ve temizleme alanlarında anti bakteriyel niteliklere uygun bir şekilde koltuk yıkama ve kurutma hizmeti verilmektedir. Koltukların anti bakteriyel nitelikte yıkanması için, koltuklarda erişilemeyen bölgelere kadar yüksek buharlı koltuk yıkama hizmeti verilmektedir. Yüksek buharlı koltuk yıkama makinaları ile beraber koltuklarda ulaşılamayan en derin alanlara temizlik imkanı sağlanmaktadır. Yüksek buharlı yıkama makinaları ile hiç farkında olmadığınız veya gözle göremediğiniz bir çok mikropları barındıran ve kullanımdan dolayı hijyenden uzaklaşmış halıların, kilimlerin, koltukların, yorgan, battaniye, perde gibi her gün kullandığımız eşyalarınızın anti bakteriyel bir şekilde temizlikleri yapılabilmektedir. Kullandığımız bu tür eşyaların dikiş yerlerinde veya ara bölgelerinde anti bakteriyel temizlik ihtiyacı oluşmaktadır. Anti bakteriyel temizlik sadece silme işlemi ile yeterli olamayacağı için, yüksek buharlı yıkama makinaları devreye girmektedir.  

Halı ve kilimler yıkama işlemlerine girmeden önce el dokuma halısı, makine halısı, kilim, yün, akrilik, polio ve hav yüksekliklerine göre cins cins ayrılır ve sonrasında toz alma makinalarından geçirilmektedir. Toz alma makinasından geçirilen halı ve kilimler öncelikle içindeki toz, kıl, kum v.b. gibi yabancı maddelerden arındırılır. Sınıflandırması yapılmadan veya doğru yapılmayan sınıflandırma sonucu yıkama işlemine tabi tutulan halılarda renk ve özelliklerinde ciddi anlamda bozulmalar yaşanabilir.

Yüksek buharlı makinalar ile yukarıda bahsettiğimiz halı, kilim, koltuk, perde, yorgan, battaniye v.b. gibi eşyalarınıza püskürtülen buharı çok güçlü vakum makinaları ile tekrar yüksek çekim gücü sonucu buharlı yıkama yapılarak bakteri v.s. gibi bütün mikroplarından arındırılabilmektedir. Eşyalarınızın ön yüzleri kadar arka yüzleri de aynı hassasiyetle temizlenmelidir. Bütün eşyalar ilk yıkama işlemlerinde yeterince temizlenmediği anlaşılır ise gerekirse ikinci kez yıkama işlemine tabi tutulur. Saçaklı halılarda saçaklarda yeterli beyazlığın sağlanması için sadece saçaklarına hypo isimli bir kimyasal madde kullanılmaktadır. 

Stor perde ve zebra perdeler özel apreli kumaşlardan yapıldığı için yıkama esnasında zarar görmemesi için özenle tecrübeli kişiler ve modern makinalar tarafından yıkanmalıdır.

Yorgan, battaniye veya yataklarınızı yıkanması, yıkama makinasında uygun şampuanlar ve deterjanlar ve uygun devirde yıkanması gerekir. Bu tür eşyalarınızda kullanılacak deterjan veya şampuanlar %100 bitkisel bazda olmalı ve kimyasal madde içermemelidir. Yıkama işlemleri bittikten sonra özel olarak dizayn edilmiş kurutma odalarında yeterince kalması sağlanarak kurutma işlemi bitirildikten sonra adresine teslim edilir. 

Kurutma odalarında halılar rulo halinde paslanmaz çelik bir boruya sarılmakta, birkaç dakika boru santrfüjde her halının özelliğine göre belirli bir devirde dönmesi sağlanarak, çok az da olsa nemli çıkartılan halı, bu sayede üzerindeki kirli su ve deterjan artıklarının arıtılması sağlanır. Bu işlemden sonra halılar özel odalarda en az bir gün havalandırmaya alınır, sonrasında nem kontrolleri yapılır, tam kuruluğa ulaşan halılar, fırçalama işleminden geçirilir, fırçalama işlemi ile halı veya kilim üzerinde kalıntı olarak kalan son kıl veya saçlar temizlenmiş olur. Sonrasında işlemi tamamen bittiği test edilen halı veya kilimler özel ambalajlama odalarına alınarak paketlenir ve teslimat için eşya sahipli ile görüşülerek randevu alınır, belirtilen gün ve saatte teslimat işlemleri gerçekleştirilir. 

Ankara Halı Yıkama

Neden profesyonel yıkama firmaları tercih etmeliyiz?

En önemli tercih sebebi yıkama firmalarının yıkama işlemini yapan elemanlarının yetişmiş, tecrübeli ve bilgi birikimli olmaları, sonrasında eşyaların özelliklerine göre yıkama işlemlerinde kullanılan makinaların son derece modern ve en gelişmiş teknoloji ile yurt dışından ithal edilmiş olmasıdır. Ayrıca boraks gibi son derece önemli katkı maddeli anti bakteriyel özellikli deterjanlı malzemeler ile yıkama ve kurutma sağlanabilmektedir. Ankara 'da halı yıkama ve kurutma işlemlerini profesyonel olarak Gül Halı Koltuk Yıkama olarak güvenle gerçekleşirmekteyiz.

Halı yıkama ve kurutma, eski tarihlerde daha geniş alanlarda yapılabilirken, günümüzde apartman hayatı gibi toplu yaşama alanlarında geniş yıkama ve kurutma alanlarının kalmayışı nedeniyle profesyonel yıkama firmalarına talep ve tercihler artmıştır. Bu tercih nedenlerinin yanında bir telefon ile arayacağınız yıkama ve kurutma firmaları, karşılıklı mutabakata varacağınız tarih ve saatte evlerinize kadar gelerek, isterseniz yıkama ve kurutma hizmeti verecek servis elemanları tarafından yerinde, isterseniz yıkama firmasına götürülerek firmada yıkama ve kurutma işlemleri yapılmakta, temizleme işlemleri bittikten sonra yine aynı şekilde eşya sahibi ile koordineli evine teslim edilerek, eşyalar yerlerine yerleştirilir. 

Yıkama ve kurutma firmalarında eşyalarınızın yıkama ve kurutma işlem ücretleri son derece makul ve ucuz bir şekilde yapılması da ayrı bir tercih nedenidir. 

Günümüzde ev hanımlarının çalışanlar olarak iş hayatında aktif olmaları sonucu iş yerinden mesai bitiminde evlerine geldiklerinde iş yorgunluğu nedeniyle ev işlerine yeterince zaman ayıramamaları, yıkama firmalarının tercih sebeplerinden birisi olmuştur. 

Halı Yıkama Fiyatları

Halı yıkama fiyatları belirlenirken halının el dokuma yün veya fabrika halısı olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü el dokuması yün halının üretimi ve ipliklerinin üretim esnasında kullanılan doğal kök boyalarından elde edilmesi,  bu tür el dokuması halıların özel deterjanlarla yıkanması ve kurutulmasında özel işlemlerden geçirilmesi ve daha çok hassas olunması anlamına gelmektedir. Doğal olarak bu tür halıların yıkama işlemlerinin de m2 olarak fiyatın biraz yüksek olmasını gerektirmektedir. 

Fabrika halılarının iplik boyalarının kimyasal maddelerden üretilmesi, fabrika halılarının yıkanması esnasında kullanılacak deterjanlarının da bir o kadar hassas olmasını gerektirir. Aksi takdirde fabrika halılarının boyalarının çok daha kısa sürede solmasına neden olabilir.

Halı yıkaması için firmadan alacağınız fiyat teklifi, halı veya kilimlerinizin özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Makine halısı, Makine yün halısı, el dokuma yün halısı, Nepal halı, çin halısı, afgan halısı, ipek halı, step halı, Isparta halısı, saggy halı hepsi ayrı ayrı özelliklerde olduğu için kullanılacak doğal deterjanlar ve makinalar bir o kadar ayrı özellik göstermektedir. 

Doğal olarak fiyatlarda 2021 yılı için halıların m2’si minimum 6 tl’dan 50—60 tl’a kadar çıkabilmektedir.

Yorgan ve battaniyeler m2’si 50-60 tl olarak değişkenlik göstermektedir. 

Stor perdeler ise m2’si ortalama 10 tl’den başlayan fiyatlarla yıkama ve kurutma hizmetleri verilmektedir.

Koltukların yıkaması ve temizliği için ilgili firma ile görüşülerek özel fiyat alınmalıdır.