Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır ?

Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Koltuk temizliği oldukça vakit alan yorucu ve zahmetli bir iştir. Fakat her ne kadar zahmetli de olsa koltukların belirli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir. Bunların en başlıca nedenlerinden biri ise yüzeyde oluşan kirlenmelerin zaman içinde bakteri ve akar oluşturması ve bu sebeple de solunum yolu hastalıklarına sebebiyet vermesidir. Özellikle alerjisi olan kişilerin daha sık yıkama yaptırmaları da gerekmektedir.

Lakin koltuk yıkama denilince akla gelen ilk yöntem koltuk yüzeyini belirli deterjanlar ile silme işlemidir. Uygulanan bu yöntem maalesef ki oluşan kirlerin temizlenmesini yeterince sağlamadığı gibi kirlerin daha derine inmesine de neden olmaktadır. %100 hijyen sağlamak adına, alanında profesyonel olan bir ekip ile doğru şekilde koltuk yıkama süreci başlatılmalıdır.


Profesyonel koltuk yıkama nasıl yapılır?

Profesyonel bir şekilde koltuk yıkama aşamasının ilki; koltuk yıkama şampuanı ile ıslatma işlemidir. Islatma işlemi uygulanarak koltuk yüzeyindeki kirlerin yumuşaması sağlanır. Gül Halı Yıkama olarak kullandığımız antibakteriyel koltuk yıkama şampuanları ile daha sağlıklı şekilde yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir. Böylece koltuklar aylar sonra bile daha hijyenik kalmaktadır.

İkinci aşama ise fırçalama evresidir. Bu işlem sırasında koltukta oluşan kirler derinlemesine çıkmaktadır. Aslında koltuk yıkamadaki en önemli aşamalardan biri de fırçamadır. Doğru ve iyi şekilde fırçalanan yüzeyde kirler tamamen çıkar ve koltuklarınız bu sayede yeni alınmış gibi olur. Daha sonraki işlem ise vakumlamadır. Koltuktan fırçalanarak çıkarılan kirler doğru şekilde vakumlanarak yüzeyden tamamen uzaklaştırılmaktadır.

Birçok koltuk yıkama yöntemi olmasına rağmen içlerinde en etkili ve sonuç odaklı olan işlem sıcak su ile yıkamadır. Bu işlemi yaparken tabi ki koltuk kumaşı ve kullanılan sünger cinsine göre ısı ayarlanmalı ve koltuk yıkama işlemi böylece en güvenilir şekilde yapılmalıdır.


Koltuk yıkama yapılırken neden sıcak su kullanmalıyız?

Bilindiği üzere sıcak su kumaş yüzeyindeki kirleri ayrıştırarak daha kolay ve sağlıklı bir şekilde yüzeyden arınmasını sağlamaktadır. Ayrıca yüzeyde oluşan yağlanma gibi faktörleri de renk solması olmadan en etkili şekilde sıcak su kullanılarak yapılmaktadır. Böylelikle hem daha sağlıklı bir yıkama hem de derinlemesine bir temizlik sağlanmaktadır.


Koltuklarınızı iyi bir şekilde yıkamak için uzman ekip tarafından koltuk kılıflarının ( kumaş ) türüne ve kullanılması gerekilen sıcaklığa karar verilmesi gerekmektedir. Yanlış uygulanan yöntemler yüzünden koltuk yüzeylerinizde aşınmalar ve parçalanmalar olabilir. Bu sebeplerin ortadan kalkması açısından daha bilinçli ellerde koltuklarınızı yıkatmanızı önermekteyiz. En çok oluşan şikayetlerden biri de koltuk yıkamadan sonra, kuruma esnasında koltuk kumaşlarının büzüşmesi ve renk değişikliklerinin görülmesidir. Bunun nedenini biz Gül Halı Yıkama olarak birkaç sebebe bağlamaktayız.


-          Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kumaşın türü ve cinsine uygun ısıda suyun kullanılmamış olması. Gelen ekibin kumaş ve sünger türünü bilmemesi, alanında uzman olmadığı için doğru ısıyı ayarlayamayarak kumaşta renk atmasına sebep olmasıdır.


-          Eğer koltuk aşırı kirli ve verilen suyun doğru ve de yeterli şekilde vakumlanmamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Yeteri kadar suyu çekilmeyen ve ıslak kalan koltuklarda doğal olarak lekelenmeler görülecektir. İyi şekilde vakumlanmayan koltuk kiri çıkmamış olacak ve kuruma süresi gecikeceği için de koku oluşmaya başlayacaktır.